سبد خرید شما خلی است
خانه / مقالات / راهنمای اطلاعات فنی دوربین مداربسته

راهنمای اطلاعات فنی دوربین مداربسته


admin
2020/09/02
مقالات
0 دیدگاه

راهنمای جامع اطلاعات فنی دوربین مداربسته:

blank

قبل از تضیحات فنی در مورد سیستم دوربین مداربسته و اینکه از چه اجزاء و دستگاه هایی تشکیل شده است باید دانست نیاز و مصرف ما به این سیستم چه مقدار است و بهینه خرید کنیم.

قبل از خرید دوربین مداربسته باید چه پارامترهایی را در نظر گرفت:

  • فضایی که قرار است دوربین تحت پوشش قرار دهد چند متر است.
  • جزئیات چقدر مورد نیاز است.
  • دوربین ها قرار است نظارتی باشند یا کنترلی.
  • دوربین ها در چه ارتفاعی باید نصب شوند.
  • مکان نصب دوربین فضای خارجی است یا فضای داخلی.
  • نوع وضعیت آب و هوایی منطقه مورد نظر برای نصب.
  • مدت زمان ذخیره سازی چه مدت مورد نیاز می باشد.

برای راه اندازی یک سیستم دوربین مداربسته نیاز به موارد زیر است:

یک یا بیش از یک عدد دوربین مداربسته

دستگاه ضبط و پخش جهت خرید دستگاه ضبط به راهنمای خرید DVR مراجعه نمایید.

کابل و اتصالات نصب جهت خرید کابل به راهنمای خرید کابل دوربین مداربسته مراجعه نمایید.

حافظه برای ذخیره سازی تصاویر (هارد دیسک) جهت خرید هارد دیسک مناسب به راهنمای خرید هارد دیسک مراجعه نمایید.

منبع تغذیه برق (آداپتور) جهت خرید آداپتور به راهنمای خرید منبع تغذیه مراجعه نمایید.

برای مشاهده تصاویر به صورت زنده یا ضبط شده می توانید یک تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر را به دستگاه ضبط و پخش خود متصل کنید. راه دیگر برای مشاهده تصاویر اتصال به دستگاه از طریق اینترنت است. برای مشاهده تصاویر با گوشی موبایل نیاز به امکانات زیر می باشد:

گوشی موبایل دارای سیستم عامل اندروید یا iOS (گوشی های اپل)

اتصال به اینترنت از طریق مودم

نرم افزار انتقال تصاویر

انواع دوربین مداربسته:


انواع دوربین مدار بسته از نظر تکنولوژی:

دوربین مدار بسته از لحاظ تکنولوژی به دو دسته کلی دیجیتال و آنالوگ تقسیم بندی می شود. دوربین مداربسته دیجیتال که به آن دوربین مداربسته شبکه نیز گفته می شود دارای تکنولوژی جدیدتری است. برای انتقال اطلاعات و تصاویر این دوربین ها از کابل شبکه یا امواج بیسیم (مشابه امواج مودم بیسیم) استفاده می گردد.

تکنولوژی آنالوگ که امروزه به دوربین مداربستهAHD (ای اچ دی) شناخته می شود، از یک کابل مشابه کابل آنتن تلویزیون با مغذی فلزی برای انتقال تصاویر استفاده می نماید. این سیستم در مقایسه با دوربین مداربسته شبکه تکنولوژی قدیمی تر و ارزان تری می باشد. دوربین های AHD به صورت گسترده ای در انواع اماکن مسکونی و تجاری کاربرد دارد.

در جدول زیر به مقایسه مهم ترین ویژگی های دوربین مداربسته َAHD و دوربین مداربسته تحت شبکه اشاره پرداخته شده است:

سوالات متداول AHD IP
اتصال مستقیم از اینترنت خیر بله
قیمت پایین بله خیر
نصب بدون نیاز به برق کشی خیر بله
کابل کشی از دوربین تا دستگاه بله خیر
اتصال بیسیم خیر بله
مشاهده تصاویر ضبط شده از اینترنت بله بله

انواع دوربین مداربسته از نظر ظاهری:

تقسیم بندی دوربین های مداربسته از لحاظ ظاهر و بدنه شامل موارد زیر می باشد. این تقسیم بندی ارتباطی با تکنولوژی داخلی (دیجیتال یا آنالوگ) ندارد. دو دوربین با ظاهر یکسان می توانند دارای تکنولوژی ها و کیفیت های مناسب باشد.

دوربین مدار بسته دام (گنبدی):

به دوربین هایی با ظاهر نیم کره ای شکل گفته می شوند. این نوع از دوربین مداربسته عموما برای نصب بر روی سقف و دیوار مناسب است. دوربین مداربسته دام اغلب با توجه به شدت ضد آب بودن بیستر در محیط های داخلی و در کنج اتاق ها نصب می شود و در صورت ضد آب بودن میتوان با استفاده از پایه بیرون هم نصب نمود . هم چنین می توانند زاویه بسیار خوبی را در صورت نصب صحیح پوشش دهند.

دوربین مداربسته بولت (استوانه ای):

دوربین مداربسته بولت طراحی استوانه ای شکل دارند. این دوربین ها هم می تواند بر روی سقف و هم بر روی دیوار نصب شود. این نوع دوربین مداربسته دارای مدل های مختلفی می باشد و کاربرد گسترده ای دارند. استاندارد ضد آب و گرد و غبار این نوع محصولات بیشتر میباشد و به راحتی میتوان در هر شرایط آب و هوایی استفاده کرد .

دوربین مداربسته صنعتی (صندوقی):

دوربین مداربسته صنعتی دارای بدنه های قدرتمند که عموما ضد آب و ضد ضربه است می باشد. این محصولات می تواند دارای حالت های ظاهری مختلفی باشد اما ویژگی مشترک آن ها ضد آب، ضد گرد و غبار و ضد ضربه بودن می باشد.

دوربین مداربسته گردان: این دوربین ها اغلب دارای ظاهر مشابه می باشد. ویژگی این محصولات قابلیت چرخش و حرکت زاویه دوربین در جهات مختلف (بالا، پایین، چپ و راست) است. هم چنین امکان زوم کردن به صورت اپتیکال در این نوع محصولات وجود دارد. دوربین مداربسته گردان به دوربین PTZ شهرت دارد. این دوربین ها جهت نظارت محیط های بزرگ بسیار کاربردی می باشد .

 

دوربین مداربسته دید در شب:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی اکثر دوربین های جدید مجهز به تکنولوژی دید در شب مب باشند . دوربین مداربسته دید در شب از نور مادون قرمز برای روشن کردن تاریکی استفاده می کند. نور مادون قرمز با چشم انسان قابل دیدن نیست. زمانی که نور مادون قرمز به اجسام تابیده می شود بازتاب ان می تواند توسط سنسور تصویر دوربین مداربسته دریافت شود. این بازتاب به شکل تصویر سیاه و سفید دیده می شود.

دوربین مداربسته دید در شب رنگی:

قابلیت جدیدی در دوربین های مداربسته Max Power رونمایی شده که Starlight نامیده می شود. این قابلیت به دید در شب رنگی شهرت پیدا کرده است. قابلیت Starlight بدون استفاده از نور مادون قرمز و با استفاده از پردازش تصویر می تواند در تاریکی نزدیک به مطلق تصاویر رنگی ارایه بدهد. جالب اینکه چشم انسان در چنین محیطی نمی تواند تصویر واضحی ببیند.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s