سبد خرید شما خلی است
خانه / مقالات / کیفیت دوربین مداربسته

کیفیت دوربین مداربسته


admin
2020/09/02
مقالات
0 دیدگاه

کیفیت دوربین مداربسته

کیفیت دوربین مداربسته ، زمانی که صحبت از کیفیت دوربین مداربسته می گردد بسیاری به اشتباه آن را محدود به رزولوشن یا همان تعداد پیکسل های تصویر می نمایند.در اینجا ما به اختصار درباره انواع رزولوشن دوربین مداربسته توضیح می دهیم. اما به سایر نکات موثر در کیفیت نیز اشاره خواهیم نمود.

رزولوشن دوربین مداربسته:

طی سالیان متمادی روز به روز افزایش پیدا کرد. رزولوشن نمایانگر تعداد پیکسل های (نقاط تشکیل دهنده تصویر) به کار رفته در تصویر است. برای درک بهتر این موضوع در نظر بگیرید تصاویر با رزولوشن های مختلف را در یک مانیتور مشترک ببینیم. هرچه رزولوشن افزایش یابد ابعاد پیکسل ها کوچکتر و در نتیجه وضوح ان افزایش می یابد. در تصویر زیر سیر تکاملی رزولوشن های تصویر از QCIF تا 5MP را مشاهده می نمایید.

این تصویر به خوبی امکان مقایسه انواع رزولوشن و میزان افزایش ابعاد تصاویر و تعداد پیکسل های تشکیل دهنده را مشخص می کند. در حال حاضر دوربین های مداربسته Max Power از آخرین رزولوشن یعنی 5 مگاپیکسل که معادل 1920*2560 می باشد پشتیبانی می نماید.

در جدول زیر تاریخچه کامل انواع رزولوشن دوربین مداربسته به همراه نام آن ها از ابتدا تا به امروز آورده شده است. لازم به ذکر است کیفیت های بالای 5 مگاپیکسل به دلیل کاربرد محدود و موجود نبودن در بازار در این جدول ذکر نشده است.

 

نام رزولوشن توضیحات
QCIF 176×120 معادل یک چهارم کیفیت CIF بوده است.
CIF 352×240
2CIF 704×240 دو برابر CIF بوده است.
4CIF 704×480 عرض دو برابر CIF داشته است.
D1 720×480 به کیفیت Full D1 نیز شهرت دارد.
720HD 1280×720 معروف به 720p
960p HD 1280×960 استاندارد HD سونی می باشد. 960p
1.3MP 1280×1024 یک مگاپیکسل
2MP 1600×1200 دو مگاپیکسل
1080p HD 1920×1080 معروف به 1080p یا Full HD
3MP 2048×1536 سه مگاپیکسل
5MP 2592×1944 پنج مگاپیکسل

فریم بر ثانیه یا FPS (سرعت تصویر):

سرعت تصاویر کیفیت دوربین مداربسته فریم بر ثانیه به معنای تعداد تصاویری است که در یک ثانیه پخش یا ضبط می شود. یک تصویر ویدیویی از ترکیب سریع تعداد زیادی عکس به وجود می آید. چشم انسان قادر به تفکیک 25 فریم در ثانیه می باشد. به همین دلیل به صورت عادی اکثر تصاویر ویدیویی دارای سرعتی بالاتر یا مساوی با 25 فریم بر ثانیه می باشد.

در صورتی که سرعت تصویر کمتر از 25 فریم بر ثانیه باشد تصاویر به صورت تکه تکه یا آهسته به چشم می رسد. به این حالت حرکت رباتی گفته می شود.

توجه به فریم بر ثانیه واقعی ورودی و خروجی یکی از مهم ترین نکات در انتخاب دوربین مداربسته AHD و دستگاه ضبط DVR می باشد. بسیاری از دستگاه ها فقط به صورت اسمی دارای سرعت 25 فریم بر ثانیه هستند و در حالت واقعی سرعت های پایین تری را ارایه می کنند.

به تصویر بالا دقت نمایید. در این تصویر یک ثانیه از یک فیلم با سرعت های فریم مختلف در نظر گرفته شده است. همانطور که مشاهده می کنید در پایان ثانیه یکم به ازای هر فریم بر ثانیه ای حالت های تصویر مختلفی پیش می آید:

1fps:

در این حالت شما در لحظه ابتدایی خودرو را در سمت چپ تصویر خواهید دید و پس از 1 ثانیه به ناگهان خودرو به قسمت انتهای تصویر منتقل می شود. در این حالت شما مسیر طی شده توسط خودرو را مشاهده نخواهید کرد.

10fps:

در این حالت شما بخش هایی از مسیر طی شده (نه تمام آن را می بینید).

30 fps:

با توجه به این که سرعت 30 فریم بر ثانیه بالاتر از سرعت چشم انسان هست، شما تمام مسیر طی شده توسط خودرو را به صورت روان می بینید. این حالت ایده آل برای سرعت تصویر می باشد.

سنسور تصویر:

سنسور تصویر، مهم ترین و اصلی ترین قسمت از یک دوربین مداربسته می باشد. این قطعه کیفیت دوربین مداربسته را مشخص می نماید. و تشکیل شده از یک شیشه متصل به یک مدار الکترونیکی است که نور را از محیط جذب کرده به سیگنال الکتریکی تبدیل می نماید. شرکت های مختلفی در جهان به تولید سنسور تصویر می پردازند. از معتبرترین تولید کنندگان این قطعه حساس شرکت ژاپنی SONY و شرکت آمریکایی OV می باشد.

سنسورهای تصویر ممکن است طی مدت زمان کیفیت خود را از دست دهند. این موضوع به کیفیت مواده نیمه رسانای به کار رفته در داخل آن ها بستگی دارد. سنسورهای تصویر سونی و OV از این منظر دارای بالاترین طول عمر و کیفیت در جهان می باشد.

هم چنین سایر سنسور تصویر نیز در عملکرد آن موثر است. سنسورهای بزرگ تر قادر به جذب نور بیشتر و پوشش محدوده وسیع تری هستند. به صورت نرمال در دوربین های مداربسته سایز سنسور تصویر چیزی در حدود 0.33 اینچ می باشد.

کیفیت دوربین مداربسته آنالوگ در مقایسه با دیجیتال:

مفاهیمی که تا اینجا به آن ها اشاره شد در بین انواع دوربین مداربسته مشترک می باشد. اما به طور کلی دو دسته دوربین مداربسته با دو نوع تکنولوژی کاملا متفاوت در جهان تولید می شود:

کیفیت دوربین مداربسته با تکنولوژی آنالوگ (AHD)

کیفیت دوربین مداربسته با تکنولوژی دیجیتال (IP)

دوربین مداربسته دیجیتال به دلیل استفاده از پردازش داخلی دوربین، دارای کیفیت بالاتری است. برخلاف سیستم های آنلوگ که به دوربین مداربسته AHD شهرت دارد، تصاویر دیجیتال پردازش شده و اماده ضبط و پخش هستند. به همین دلیل دوربین مداربسته دیجیتال به مراتب قیمت بالاتری نیز از سایر تکنولوژی ها دارد.

در دوربین مداربسته آنالوگ (AHD)، دوربین سیگنال آنالوگ را دریافت و آن را بدون هیچ گونه دستکاری به سمت دستگاه DVR ارسال می نماید. دستگاه DVR وظیفه دارد این سیگنال را تبدیل به کدهای دیجیتالی نماید تا تصویر قابل مشاهده شود.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s